۱۹ مرکز پیوند مغز استخوان در کشور فعال است-نکات ارایشی - نکات ارایشی

۱۹ مرکز پیوند مغز استخوان در کشور فعال است-نکات ارایشی

به گزارش ایرنا پروفسور اردشیر قوام زاده سه شنبه در آیین چهارمین سالگرد پیوند مغز استخوان خوزستان در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار داشت: ۱۲ هزار پیوند مغز استخوان در کشور انجام شده است و بیماران نیازمند به پیوند بهتر است پیشنهاد پیوند کردن مغز استخوان را بپذیرند و هیچ مشکلی برای دهندگان ایجاد نمی شود.

وی افزود: پیوند مغز استخوان برای ۷۰ نوع بیماری مختلف قابل انجام است و باید از سلول درمانی و سلول های بازساختی نیز در مراکز پیوند استفاده شود.

قوام زاده بیان کرد: ارزانترین و باصرفه ترین درمان، پیوند مغز استخوان و پیوند سلول های بنیادی است چون بعد از گذشت ۳۰ سال از انجام پیوندهای مغز استخوان حدود ۶۷ تا ۷۰ درصد زنده هستند و زندگی می کنند.

پدر پیوند مغز استخوان کشور ادامه داد: انشالله به زودی اتفاقات خوبی در حوزه تاثیر سلول درمانی در سرطان پستان و لنفوم به وقوع می پیوندد.

وی تاکید کرد: در خوزستان باید مرکزی برای ورزش و نرمش بیماران نیز ایجاد شود.

**۱۵۴ مورد پیوند مغز استخوان در خوزستان

رییس مرکز پیوند مغز استخوان خوزستان نیز گفت: تاکنون ۱۵۴ مورد پیوند مغز استخوان شامل ۱۲۹ مورد پیوند در بزرگسالان و ۲۵ مورد پیوند در کودکان دراین مرکز انجام شده که از این تعداد ۳۹ مورد پیوند آلوژن و مابقی پیوند اتولوگ به ثبت رسید و میزان موفقیت در حد ۹۰ درصد بوده است.

دکتراحمد احمد زاده دیلمی افزود: این مرکز از نظر امکانات جزء مراکز برتر کشور و از نظر تخصص از مراکز خوب کشور است.

**بیمارستان سرطان به زودی در خوزستان کلنگ زنی می شود

دکتر نوذر درستان معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: برای احداث بیمارستان سرطان با ۴۰۰ تخت در خوزستان از ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) مجوز گرفته شده که امید است ظرف یک تا ۲ ماه آینده کلنگ زنی شود.

**ضرورت ایجاد بانک پیوند

مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در حوزه سلامت نیز اظهار داشت: ضرورت ایجاد بانک پیوند در کشور و هر شهری از اولویت های بزرگ جامعه دانشگاهی است و درمان بیماری های ارثی و سرطانی نیازمند افزایش آگاهی عمومی و مشارکت جمعی و خیرین است.

وی ادامه داد: تلاش های زیادی در دانشگاه در سال های اخیر صورت گرفته و نشانه رسیدن دانشگاه به جایگاه حقیقی این است که امروز هیچ خوزستانی نیازمند انجام خدمات تخصصی و فوق تخصصی به خارج استان نیست.

۳۰۰۴/‏۶۰۰۲

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار