ماهاتیر محمد: مالزی واعظ هندی را بازنمی گرداند-نکات ارایشی - نکات ارایشی

ماهاتیر محمد: مالزی واعظ هندی را بازنمی گرداند-نکات ارایشی

به گزارش روز سه شنبه روزنامه استار، ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی درحاشیه یک برنامه خبری در گفت وگو با خبرنگاران درشهر لیپات کجنگ گفت: وضعیت ذاکر نایک در مالزی مانند وضعیت “سیروس اظهر عمر” یک محافظ سابق مالزیایی در استرالیاست. اظهر در سال ۲۰۱۵ به اتهام قتل ” آلتانتویا شعیریبو” یک مدل اهل مغولستان به مرگ محکوم شده اما استرالیا از استرداد آن خودداری می کند.

ماهاتیر گفت: ما از استرالیا خواسته ایم تا سیروس را به مالزی بازگرداند، اما کانبرا اعلام کرده که حکم اعدام وی را اجرا خواهد کرد.

ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی پس از آنکه سال گذشته دوباره دراین کشور به قدرت رسید گفته بود: دولت جدید تصمیمی برای بازگرداندن این واعط هندی به کشورش تازمانی که در مالزی مساله ای ایجاد نکند، ندارد.

اظهارات وی تاکید دوباره ای در حفظ سیاست دولت وی در پاسخ به درخواست دولت هند برای بازگرداندن ذاکر نایک بوده است.

نایک همچنین با انتشار یک فیلم ویدئویی درشبکه اجتماعی فیسبوک رسانه های هند را متهم کرد که در ۲ سال گذشته اخبار و گزارش و مقالات جعلی و بی اساس متعددی علیه وی منتشر کرده اند.

رسانه های هندی با انتشار گزارش داده اند: دولت هند از کوالالامپور خواسته است تا «ذاکر نایک» رهبر سلفی های هند را که به دست داشتن در عملیات تروریستی متهم است، به این کشور بازگرداند.

منابع دولتی هند اعلام کردند وزارت امور خارجه این کشور درخواست استرداد نایک را نیز به مقامات مالزیایی ارائه کرده است.

“نایک ” در سال ۲۰۱۶ به دنبال طرح اتهام علیه وی در مورد ترویج افکار سلفی گری و وهابی از هند خارج شد و در اظهارتی جدید اعلام کرده که درصورت بازگشت به هند تحت محاکمه عادلانه قرار نخواهد گرفت.

گزارش شده بود که اداره اجرای احکام هند بتازگی دوباره از نیروهای اینترپل خواسته اند تا ذاکر نایک را بازداشت و از مالزی به هند به اتهام پولشویی مسترد کند. این درخواست هند براساس حکم جدیدی در دادگاهی درمومبای هند انجام شده که قرار تامین آن بزودی در روز ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) صادرمی شود.

آساق **۱۵۹۹**۱۶۰۰

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار