تلاش آل خلیفه برای ورود به معالادلات نظامی و سیاسی منطقه دیوانگی است-نکات ارایشی - نکات ارایشی

تلاش آل خلیفه برای ورود به معالادلات نظامی و سیاسی منطقه دیوانگی است-نکات ارایشی

وی که کارشناس امور سیاسی در کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز هست، در این مطلب که روز سه شنبه در پایگاه خبری العربی الجدید منتشر شد، نوشت که هرکس رسانه‌های بحرین را دنبال کند گمان خواهد کرد که به کشور بزرگ خلیج فارس تبدیل شده که برای جنگ با ایران آماده می‌شود و فرماندهان ارشد نیروهای ارتش و دستگاه‌های امنیتی در حال اطمینان دهی به شهروندان آن نسبت به پیروزی و موفقیت خود در این جنگ هستند.

وی افزود در همین راستا برای تاکید بر این آمادگی رسانه‌های بحرینی از دیدارهای شیخ خلیفه آل خلیفه فرمانده کل نیروهای نظامی این کشور با مقام ها و نیز بازدیدهای او از مواضع نظامی به منظور اطلاع از تجهیزات و آمادگی آنها خبر دادند.

رژیم آل خلیفه همچنین برای تکمیل آمادگی‌های خود برای جنگ اقداماتی نیز در پیش گرفته بطوری که به دنبال افزایش تنش‌ها در منطقه به شهروندان خود نسبت به سفر به ایران و عراق هشدار داد و از آنها خواست تا هرچه سریع‌تر این کشورها را ترک کنند این درحالی بود که دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس چنین موضعی اتخاذ نکرده و از شهروندان خود نخواستند که عراق یا ایران را ترک کنند.

امنیت داخلی بحرین نیز اعلام کرد که اقداماتی را در راستای آمادگی ها بخصوص اطمینان از آمادگی آژیرهای هشدار در پیش گرفته است.

این استاد بحرینی در ادامه نوشت: اما بسیاری از شهروندان صدایی از آژیرها نشنیده‌اند و آنهایی که شنیده‌اند نیز نمی‌دانستند چه واکنشی باید در برابر این هشدار داشته باشند چرا که پیش از آن دستگاه‌های مربوطه راهنمایی‌هایی به شهروندان بحرینی در این زمینه بخصوص در مواجه با احتمال حمله با بمب یا مواد شیمیایی در حملات هوایی و موشکی نداده اند و در این کشور پناهگاه‌های امن تعبیه نشده چرا که بحرین مساحت بسیار کوچکی دارد. یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با تمسخر در صفحه توییتری خود نوشت: ” کل بحرین تنها بعنوان یک نقطه، هدف حمله قرار می‌گیرد”.

وی افزود: دولت بحرین همانند کشورهای بزرگ رفتار می‌کند درحالی که این کشور به دلیل امکانات محدود آن نتوانست وسایل حمل و نقل لازم برای انتقال شهروندان خود از ایران و عراق را فراهم کند و شمار اتباع بحرین که این دو کشور را به خواست مسئولان خود ترک کردند، مشخص نیست، بنابراین روشن است که هشدار به شهروندان بحرینی درباره سفر به ایران و عراق و آماده کردن آژیرها در راستای جنگ رسانه‌ای کنونی در منطقه است.

خلف می‌نویسد که پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید ممنوعیت فروش سلاح به برخی از کشورها از جمله بحرین به دلیل نقض حقوق بشر، رفع شد و منامه در دو سال گذشته قرارداد خرید سلاح به ارزش بیش از شش میلیارد دلار با آمریکا امضا کرده است.

در ابتدای ماه می نیز وزارت خارجه آمریکا موافقت خود را برای فروش موشک‌های «پاتریوت» و تجهیزات دیگر نظامی به ارزش دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار را اعلام کرد.

وی افزود: هزینه‌ای که بحرین صرف خریداری تجهیزات نظامی آمریکایی کرده در مقایسه با قراردادهای آمریکا با دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس بسیار محدود است از سوی دیگر مساحت و جمعیت و زیر ساخت‌ها و قدرت اقتصادی بحرین نیز در مقایسه با دیگر همسایگان خود بسیار ناچیز است.

این استاد بحرینی تاکید کرد که این دیوانگی است که مسئولان بحرین بیهوده اموال این کشور را در تلاش برای داشتن نقشی در عرصه نظامی در حوزه خلیج فارس صرف کنند چرا که شمار نیروهای نظامی در بحرین کمتر از ۲۰ هزار نفر است که اغلب آنها اتباع دیگر کشورهای عربی و غیر عربی هستند و همانند نیروهای نظامی دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس تخصصی در بکارگیری سامانه‌هایی و تجهیزات نظامی که خریداری کرده‌اند، ندارند و شواهد بسیار این مساله را در جنگ یمن شاهد بودیم.

وی اضافه کرد که برای تاکید بر اینکه اقدام رژیم آل خلیفه برای هدر دادن اموال بحرین در راستای نظامی جنون آمیز است باید گفت که این کشور دچار بحران اقتصادی است به حدی که در سال های گذشته این وضعیت آن را در لبه افلاس قرار داده و به دلیل بیم از عواقب اعلام مفلس شدن این کشور، کویت، عربستان و امارات وارد عمل شده و با کمک ۱۰ میلیاردی دولاری از منامه حمایت کردند.

خلف در پایان نوشت: اما متأسفانه نظام سیاسی در بحرین بسیاری از شانس‌های آن برای جلب حمایت کشورهای حوزه خلیج فارس از آن را از دست داد و به جای اصلاح و ترمیم وضعیت اقتصادی در این کشور برای کاهش بحران اقتصادی، نظام حاکم اموال آن را برای ذخیره تجهیزات نظامی برای ارضای غرور شاه آن با این خیال که بتواند نقش سیاسی و نظامی در منطقه برای آن ایجاد کند، هدر دادند.

خاورم **۹۳۶۶**۱۵۰۸

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار